All Products
-
Digital Inclinometer Sensor
-
Analog Inclinometer Sensor
-
Dynamic Inclinometer
-
Wireless Inclinometer
-
Electronic Compass Sensor
-
Attitude And Heading Reference System
-
IMU Inertial Measurement Unit
-
Accelerometer Vibration Sensor
-
GNSS INS Integration
-
Tilt Switch Sensor
-
Fiber Optical Gyroscope
-
Gyroscope Sensor Chip
-
Accelerometer Chip
-
Others
Contact Person :
Zhang
Phone Number :
86 18921292620
Keywords [ 2 axis digital inclinometer resolution 0 01 ] match 61 Products.
SEC385 3D Electronic Compass Sensor Accuracy 0.5° RS232/RS485/TTL Optional
| Name: | Electronic Compass Sensor |
|---|---|
| Power Supply: | 5V DC |
| Working Current: | 30mA(40mA Max) |
BW-IMU127C Low-Cost Modbus Inertial Measurement Unit IMU RS232 /485/TTL
| Output Mode: | RS232 /485/TTL/Modbus Output Optional |
|---|---|
| Size: | L60×W59×H29mm |
| Gyro Bias Stability At Full Temperature: | <20 °/h(10s,1σ) <0.1 °/√h |
BW-IMU300 Cost-Effective Inertial Measurement Unit IMU RS232 /485/TTL Optional
| Gyro Resolution: | 0.01°/sec |
|---|---|
| Range: X, Y, Z: | ±3.6g |
| Accelerometer Resolution: | 0.01mg |
BW-AH400C High Precision Attitude And Heading Reference AHRS RS232/RS485/TTL
| Scale Factor Nonlinearity: | ≤100ppm(1σ) |
|---|---|
| Bandwidth: | 100Hz |
| Range: X, Y, Z: | ±3.6 G |
SEC345 Cost-Effective 3D Electronic Compass Accuracy1°
| Name: | Electronic Compass |
|---|---|
| Operating Temperature: | -40℃~85℃ |
| Heading Accuracy: | 1°(RMS) |
HEC365 Cost-Effective 3D Electronic Compass RS232/RS485/TTL Optional
| Name: | Electronic Compass |
|---|---|
| Power Voltage: | 5V DC |
| Operating Temperature: | -40℃~85℃ |
SEC340 Cost-Effective Small-Size 3D Electronic Compass Sensor
| Name: | Electronic Compass |
|---|---|
| Power Voltage: | 5V DC |
| Working Current: | 30mA(40mA Max) |
BW-IMU225 Low-Cost CAN Inertial Measurement Unit IMU
| Gyro Range: | ±400°/sec |
|---|---|
| Gyro Scale Factor Non-linearity: | ≤100ppm(1σ) |
| Accelerometer Range: X, Y, Z: | +3.6g |
BW-IMU500C High-Performance Inertial Measurement Unit IMU RS232/485/TTL
| Wide Temperature Range: | -40 ℃~+85℃ |
|---|---|
| Output Mode: | RS232 /485/TTL |
| Small Size: | L60×W59×H29mm |
BW-AH57 Low-Cost Modbus Attitude And Heading Reference AHRS
| Pitch Accuracy: | 3°(RMS, Dynamic) 0.5°(RMS, Static) |
|---|---|
| Roll Accuracy: | 3°(RMS, Dynamic) 0.5°(RMS, Static) |
| Resolution: | 0.01° |

